Když jsem pana Hrušku oslovila, byla jsem vyčerpaná, frustrovaná a vážně jsem o sobě pochybovala. Vzpomínám si na naše první sezení, které mi dalo pocit, že vlastně možná nejsem ztracený případ, že se s tím dá něco dělat, že nejsem úplný blázen, že možná ty věci mají své důvody a že existuje možnost porozumění. Ze setkání jsem odcházela celá šťastná, protože mi odebralo ten pocit bezvýchodnosti. První, co jsem se během našich sezení naučila, bylo přestat se ve svých vztazích vyčerpávat a odevzdávat svoji energii tam, kam nemám. Kdyby mi spolupráce s panem Hruškou přinesla jen tohle, byla bych i tak nadmíru spokojená. Děkuji.

Před úvodní schůzkou s panem Hruškou jsem si myslela, že to, co potřebuji je, aby mi terapie pomohla najít správného partnera. Celkem rychle jsem zjistila, že to všechno nezačíná u někoho druhého, ale u mě. V průběhu času postupně rozmotávám zašmodrchané klubíčko vztahů s rodiči…sourozenci…kolegy….přáteli. A nejspíš už nejsem ta hodná, co má vždycky čas ostatní vyslechnout a empaticky chlácholit. Přátel neubylo, naopak a já jsem zjistila, že se mi nabízí nové pohledy i příležitosti. A že si tohle všechno můžu dovolit!

Dobře vedená terapie nemá změnit vaši osobnost ani vaše okolí. Pomůže vám pochopit drobné střípky smutku, naučené vzorce chování, a možná i to, proč vás tak hrozně vytáčí ta protivná ženská na poště. Změní se váš přístup. A to není málo.

Při spolupráci s předchozími terapeuty se mi stávalo, že jsem od nich sice dostávala velkou podporu a pochopení pro moje pocity, ale zároveň jsem dostávala zprávu, že můj partner je nevyzrálý a měl by se sebou urychleně něco udělat, nebo pro mě bude nejlepší ho opustit. Tenhle názor jsem pak nevědomě přenášela do své komunikace s partnerem, což pochopitelně vůbec nepomáhalo. Pana Hrušku jsem si vybrala pro jeho zkušenosti s vedením mužských kruhů, protože jsem chtěla terapeuta, který bude stát také na straně mého partnera. Pomohl mi nahlédnout na věci z mužské perspektivy a pochopit, proč můj partner v některých situacích reaguje tak, jak reaguje. Nabídl mi konkrétní nástroje, jak naši vzájemnou komunikaci s partnerem zlepšit.

Spolupráce s panem Hruškou mi dává smysl a posouvá mě ke spokojenějšímu prožívání vztahů, vztahem mě samé se sebou počínaje. Pan Hruška staví svoji práci na bezpečí a respektu, a to začíná u vytváření bezpečného a ohleduplného prostředí při sezení. Je pak jednodušší být k sobě laskavá a objevovat způsoby, jak se starat o vlastní vnitřní bezpečí, když je to při našem setkání prostě “ve vzduchu”.

Pan Hruška mi pomohl pochopit, jak funguje dynamika dlouhodobých vztahů, jak se proměňují a jakými přerody procházejí. V tom, co se jevilo jako krize, mi pomohl uvidět cennou příležitost, jak vztah posunout. Nešlo jen o teoretické rozebírání, ale dostávala jsem od něj konkrétní techniky a postupy, díky kterým jsem to, na co jsem přišla hlavou, mohla převést i do praxe. Ocenila jsem, že na mě nikdy netlačil a vždycky respektoval mou cestu.

Pana Hrušku jsem si vybrala, protože jsem věděla, že vedl mužské kruhy, že má zkušenosti s různými mužskými příběhy. Opravdu mi pomohl lépe porozumět tomu, jak to v hlavě mého partnera funguje a proč někdy reaguje tak, jak reaguje. Díky němu jsem pochopila, jak důležitý je při komunikaci s partnerem pocit bezpečí. A to na obou stranách. Postupně, prakticky jsem se učila, jak se o svoje i partnerovo bezpečí postarat.

Pan Hruška mi velice pomohl v době, která pro mě nebyla úplně snadná, a poskytl mi názor třetí strany. Na sezeních jsme se někdy zasmáli, někdy mi otevřel oči ohledně mého chování – ať už formou vtipu, nebo tou vážnou. Podle toho která byla na místě. Dnes dokážu lépe pracovat sama se sebou a se vztahy s lidmi kolem sebe. Naše spolupráce mě určitě posunula zase o kus kupředu na mojí cestě. Ocenit musím také jeho vstřícnost a flexibilnost, které mi v některých nesnadných chvílích mého života velice pomohly.

Při prvním setkání jsem se pana Hrušky zeptala, zda budeme mluvit jen o vážných věcech.

Odpověděl, že ne. Měl pravdu. Nejen, že jsem byla během několika prvních sezení schopna mluvit i o věcech, o kterých bych se nikdy nenadála, že mluvit budu, ale jsou chvíle, kdy se smějeme..lidsky a srdečně.

Na pana Hrušku jsem dostala tip od svého kolegy, který s ním delší dobu spolupracoval. Dostala jsem se do životního období, kdy končily dva moje velké životní příběhy a já potřebovala podporu, abych se v tom všem vyznala a dokázala dát prostor vlastnímu zmatku a nejistotě. Potřebovala jsem se na svůj dosavadní život podívat s větším odstupem a nadhledem, a až potom jít dál. To se mi podařilo.

V určitých životních momentech se bez zkušené podpory zvenčí jen těžko obejdete. Silná stránka pana Hrušky je právě ona podpůrná energie, se kterou s vámi projde všechna úskalí vaší současné situace, přičemž ani na chvíli nepochybuje o vašich schopnostech dosáhnout cíle. Je naslouchajícím a zkušeným partnerem a motivátorem.