Láska, která se k vám opět vrátí
Nedávno jsem viděl film Co s láskou.
Zaujal mě způsob ztvárnění filmu, který nabízí konkrétní možnost, jak můžeme velmi dobře pracovat s partnerským vztahem v období krize. Jak můžeme znovu vytvořit vyvážený partnerský vztah.
Touto možností je zpětný pohled na začátek našeho vztahu, když jsme spolu byli krátce a byli jsme zamilovaní.
Film pracuje s dvěma časovými pásmy. S dvěma ději. Tentýž muž a tatáž žena se po dvaceti letech opět setkávají, aby si svá rozhodnutí, která vedla ke konci jejich vztahu, mohli dovyjasnit, porozumět jim, odpustit si a jít dál.
Proces vzpomínání zde zastupuje druhá dějová linka, která zobrazuje jejich vztah před 20 lety, kdy se do sebe jako mladí zamilovali a plánovali svoji budoucnost, která se v tomto filmu nakonec nenaplnila.
Takovýto vyjasňovací a současně sbližovací proces disponující odstupem a pochopením se dá samozřejmě vytvořit i jinak. Nemusíte se na dvacet let rozcházet.
Nakonec se do sebe díky tomuto procesu do-rozejití opět zamilují. Jejich postupná upřímnost mezi nimi vytvoří opět pocity blízkosti, které je spojí. Tentokrát opatrněji, bezpečněji a s větším respektem.
Těch typů, jak posílit vyváženě zamilovaný partnerský vztah, je v tomto filmu určitě víc. Já si vybral tento základní. Pojďme tak ještě blíže a pro konkrétnější představu si porovnejme obě období. Jak období zamilovanosti, tak období, kdy už žijeme v partnerském vztahu.
Jak fungujeme, když jsme zamilovaní
Díky oboustranné otevřenosti můžeme opravdu hluboko a současně blízko. Naše pocity blízkosti a důvěry jsou na maximu. Je to intenzivní, impulzivní, spontánní, dynamické, rychlé a hned. Když jsme zamilovaní, jedeme na 100+100 % a oba jsme prioritně nastavení na to samé být spolu.
V období zamilovanosti fungujeme tak, že se není třeba domlouvat. Není potřeba si připravit prostor a čas na to, abychom se domluvili na záležitostech vztahu, které potřebují fungovat na dlouhodobější úrovni. Když jsme zamilovaní, tak dlouhodobější otázky vůbec neřešíme, nebo je prostě vyřešíme za pomoci ANO a NE, což je dostačují komunikační způsob pro toto období.
Jak to s námi je funguje, když se náš vztah posune do partnerského období
Náš vztah a my s ním zpomalujeme na uživatelskou úroveň. Každý z partnerů tak potřebuje více prostotu v rámci individuální svobody, než tomu bylo na začátku společného vztahu. Tím pochopitelně intenzita (hloubka) našeho emocionálního spojení, naší blízkosti, slábne.
Jak to postupně vybalancovat, jak přejít z období zamilovanosti do období lásky?
Je třeba přidat nové způsoby komunikace a vztahování, které fungují společně. Jak v režimu dlouhodobých vztahů, které jsou mnohem více o respektu, jistotě, stabilitě a přípravě, tak v režimu krátkodobých vztahů, díky nimž nás náš vztah stále baví a naplňuje blízkostí, odvahou a hlubším smyslem našeho života.
Možná stručná charakteristika těchto dvou období s rozdílnou dynamikou a nastaveným fungováním by se dala i vyjádřit, že:
Zamilovanost je současně o hloubce a spontánnosti.
Partnerství je o respektu a možnosti přípravy.
Podívejte se na film Co s láskou a napište mi, jak jste tento příběh a jednotlivá období ve vztahu obou hrdinů vnímali a pochopili vy. Každý další pohled je vítaným zdrojem inspirace a pochopení. Děkuji.